Colruyt Group planerar att optimera godsflödet vid lastkajen
Autonom lastning och lossning av lastbilar
Retail ställer höga krav på effektiva flöden, snabba leveranser och smart resursanvändning. För Colruyt Group är lastning och lossning vid lastkajen en viktig del av logistikkedjan. Tillsammans med STILL testar företaget nu en ny lösning för autonom lastning och lossning med AXL iGo. Lösningen automatiserar godsflödet vid lastkajen utan behov av fasta installationer eller större förändringar i den befintliga verksamheten.
Utmaning i en intensiv logistikmiljö
Colruyt Group driver stora distributionscenter med höga krav på effektiva materialflöden och snabba leveranser. Samtidigt är arbetet vid lastkajen fortsatt personalintensivt med många manuella moment, hög trafik och begränsade ytor.
Traditionella automatiserade lösningar kräver ofta omfattande infrastruktur, vilket gjorde flexibilitet till en viktig faktor för Colruyt.
Autonom lastning och lossning med AXL iGo
För att effektivisera dockhanteringen valde Colruyt att testa STILL AXL iGo, en autonom låglyftare utvecklad för lastning och lossning av lastbilar.
Trucken navigerar med hjälp av kameror, LiDAR och 3D Visual SLAM och kan arbeta säkert i dynamiska miljöer tillsammans med människor och andra truckar utan fasta säkerhetsinstallationer.
Flexibel och skalbar automation
AXL iGo kan användas både för interna transporter och för lastning samt lossning vid lastkajen. Lösningen är enkel att integrera i befintliga logistikflöden och kan skalas upp efter verksamhetens behov.
Projektet visar hur autonom hantering av in- och utgående gods vid lastkajen kan bidra till ökad effektivitet, bättre säkerhet och stabilare logistikprocesser i detaljhandeln.